ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
Menu
Přihlášení

Výročí nejslavnějšího výrobce dýmek – 150let s dýmkou Peterson

PetersonPrávě letos slaví irská firma Peterson 150. let od svého vzniku. Je to příležitost k zamyšlení a úvaze, proč právě tato firma dosáhla se svými výrobky takový úspěch.
 
Irsko a právě dýmky Peterson mají u dýmkařů velkou oblibu.  Jsou něco jako srdeční záležitost. Pokud se budeme ptát, proč tomu tak je, pak nám zkušený dýmkař odpoví, že jeho „petersonka“ vyzařovala tak svébytné kouzlo, že jakmile si ji vzal do ruky, musel ji zkrátka mít. Při kouření těchto dýmek se v duši kuřáka usadí zvláštní nostalgický pocit minulé doby, a to právě proto, že tyto dýmky mají dlouhou tradici a jsou spojovány s mnoha obdobími minulosti a jejich osobnostmi.

 Ale jen samotné kouzlo by asi nestačilo. Mohli bychom řici, že dýmky firmy Peterson se vyznačují klasickými a zároveň konzervativními tvary, které si udržují po celou dobu své existence.  Tyto dýmky jsou harmonicky vyváženým celkem, velmi dobře se drží v ruce. Většinou jsou decentně zdobeny stříbrem, v duchu nepřeháněné okázalosti, aby si dýmky udržely svou jedinečnou střídmost a klasiku. Mají optimální funkčnost, která je zaručená „petersonovým“ patent systémem, a udržují si stabilně kvalitní zpracování, podpořené výběrem  toho nejlepšího briaru.
 
Už od počátku má firma ve znaku starého pána s brejličkami, neboli přemýšlivého muže -  „Thinking man“. Tento symbol stále platí i dnes. S dýmkou Peterson zkrátka přemýšlíte, v klidu relaxujete. Je to harmonické spojení kuřáka dýmky se sebou samým.
 
Petersonky si oblíbili a kouřili například pánové Mark Twain, Sir Arthur Conan Doyle nebo například Georges Simeon a samozřejmě mnozí další umělci, spisovatelé, cestovatelé, politici, filosofové. Ti všichni přemýšliví muži kouřili a kouří dýmku Peterson. Z našich známých osobností vlastnili a kouřili dýmky této značky např. František Filipovský, režisér Dušan Klein, Karel Schwanzemberg a další.
 

Trocha historie

Prazáklad této irské firmy lze najít v roce 1865, kdy norimberští bratři Friedrich a Heinrich Kappové otevřeli v Dublinu na Grafton street číslo 55 obchod s tabákem a dýmkami. Obchod byl strategicky umístěn na hlavní dublinské třídě, hned naproti Triniti Collage a velmi brzy se stal prestižním tabákovým obchodem. Firma „Kapp Brothers“ prosazovala luxusní zboží a zaměřovala se na prodej těch nejkvalitnějších dýmek z briaru a mořské pěny. Někdy v polovině století se v Dublinu usadil rodák z Rigy, zkušený dýmkař Charles Peterson, který se přidal k bratrům Kappovým. Tento talentovaný muž vynikal nad jiné řemeslnou zručností a citem pro materiál. O deset let později, přesně v roce 1875, se tito muži rozhodli podnikat společně. Mladá firma „Kapp and Peterson“ začíná tvořit moderní dějiny dýmkařství. Charles Peterson nebyl jen zručným řemeslníkem a znalcem materiálu, ale také přemýšlivým badatelem, estétem a filozofem. Uznával, že dýmka je nejen zdrojem potěšení, ale také odrazem kuřákovy osobnosti.

Rok 1890 byl pro firmu Kapp and Peterson klíčový v mnoha ohledech. V tomto roce totiž Charles Peterson vynalezl svůj životní patent. Systém, jehož podstatou je vzduchová komora v troubeli dýmky, v níž se při kouření stráží nepříjemný kondenzát z tabáku. Peterson si tento systém nechává patentovat. O dalších devět let později vzniká Petersonův speciální náustek. Kouřový otvor je na konci tohoto náustku vyvrtán tak, aby kouř byl veden na kuřákovo patro, nikoli na citlivější jazyk. Kouření z dýmky opatřené Petersonovým náustkem má v porovnání s obyčejným náustkem chladnější kouř. Dalším patentem, který umožnil sušší a chladnější kouření, je tzv. „army system“. Britští vojáci, kteří sloužili v Indii si Petersonovi stěžovali, že jim dlouho trvá nasazení náustku a že se často láme čep v náustku. Proto nejen pro tyto vojáky vymyslel Peterson speciální systém, kdy je konec náustku ozdoben speciálním nástavcem z kovu, dnes stříbra, který se zasouvá do troubele chráněné stříbrným prstýnkem. Právě z tohoto důvodu se velmi dobře s dýmkou manipuluje, aniž by docházelo k poškození čepu nebo náustku. Roku 1905 získává firma Peterson a její dýmka s patentem Peterson zlatou medaili na národní výstavě v Anglii.

Brzy si firma získává jméno po celém světě a dýmky Peterson jsou žádaným irským artiklem. Základ sortimentu firmy Peterson dnes tvoří již klasické, velmi příjemné tvary, které za celé století nedoznaly příliš zásadních změn. Nicméně v 80. letech 20. století přišli u Petersonů s nápadem vyrobit kolekci dýmek pod názvem Sherlock Holmes. Tato kolekce se stala do jisté míry marketingově velmi šťastným a promyšleným tahem. Dýmku řady Sherlock Holmes touží mít téměř všichni pravověrní kuřáci dýmek.


Dýmky Peterson  Dýmky Peterson

Výroční tabáky Peterson

 
Ke svému stopadesáti letému výročí firma připravila kromě dýmek i několik tabákových novinek.

Z limitovaných dýmkových tabáků můžete na pultech obchodů objevit výroční dýmkovou směs Peterson Special Reserve 150. Pro tuto unikátní směs byl vybrán opravdu luxusní tabák. Základ tvoří Virginie, která byla slisována a poté rozcupována a namíchána do směsi společně s Burley a dvakrát fermentovaným černým Cavendishem. Vyšší podíl Cavendishe dělá z této směsi velmi jemnou a lehkou tabákovou směs. Celá směs má lehce sladký nádech, jemně alkoholovou chuť s tóny ovoce. Kouř této unikátní směsi je chladný a jemný. Velmi kvalitní směs perfektní tabákové chutě pro sváteční kouření.
 
Další letošní novinkou je limitovaný tabák pro léto. Peterson Summertime 2015.
Tato unikátní směs je namíchána z tabáků dvou kontinentů. Virginských tabáků a Burley z Afriky a jižní Ameriky. K tomu byl ještě přimíchán jemný, ale tmavý Cavendish, který byl utvořen z virginských tabáků z Brazílie. Při kouření má tato směs přírodní tabákovou chuť s troškou exotického ovoce. Design krabičky připomíná havajskou pláž, kde surfaři zanechali svá prkna a odešli kouřit dýmku.
 
Pro milovníky irského svátku St. Patrick´s Day je vytvořena dýmková tabáková směs stejného jména. Směs je tvořena výběrovými tabáky typu Virginie, Burley, kořeněného Orientu, které byly slisovány v lisu a nařezány do kostiček. K těmto kostičkám byl ještě navíc přidán černý Cavendish a hladká a barevná Virginie Vzniklá směs je velmi jemně dochucena rumem a má aroma manga, marakui  a vanilky. Příjemné lehce aromatické kouření ideální v kombinaci s irskou whisky.
 
Pokud se podíváme všeobecně na tabáky značky Peterson, najdeme zde tak namíchané dýmkové směsi, že si každý dýmkař vybere tu, která mu nejlépe chutná a vyhovuje. Tyto směsi mají společné nejen jméno Peterson v názvu, ale i kvalitu surového tabáku, ze kterých jsou tyto směsi vyrobeny. Je všeobecně známo, že Peterson vyrábí v Irsku dýmky a tabáky si nechává dělat napříč Evropou u různých výrobců. Když už se ale u Petersonů rozhodnou pro stálou dýmkovou směs, je to volba kvalitní. Pro řadu firem je jméno Peterson také prestižní záležitostí, proto se snaží nabídnout to nejlepší. Tím má značka Peterson zaručenu kvalitu svých dýmkových směsí.

Irové zkrátka umí nabídnout kvalitu celému světu. Je to malá země se srdcem na dlani. Můžeme se jen učit, proč jsou přemýšliví muži tak úspěšní. A s každou zakouřenou „petersonkou“ se řady přemýšlivých mužů rozšiřují.
 
Čerpáno z článku M. Koláčkové
 
Výroční tabák Peterson Summer Time
Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Ornell& DiehlOrnell& Diehl
Ornell & Diehl ručně mísí butikové dýmkové tabáky již více než 30 let a pokračuje v inovaci, neustále vytváří nové metody a techniky, získává nejlepší pěstované tabáky a slouží dynamické veřejnosti kouřící dýmky po celém světě. Naše směsi tvořené v malých  seriích zvýrazňují ty nejkvalitnější komponenty, kterých může dosáhnout náš hlavní mixér Jeremy Reeves, který brázdí svět a udržuje vztahy s výrobci, aby zaručil výjimečnou kvalitu. Naše řada Cellar je speciálně navržena tak, aby využívala vlastností stárnutí tabáku pro opožděný a zvýšený požitek a naše každodenní směsi se vyznačují stejnou péčí a kvalitou. Dokonce jsme získali vlastní proprietární Perique, ve spolupráci s rodinou Rousselů z 31 farem v St. James Parish v Louisianě, abychom zajistili, že bude tradičně pěstován a zpracováván a že je originální s historickou přesností.
AdultoAdulto
Při nákupu tabákových výrobků proběhne před dokončením objednaných tabákových produktů elektronické ověření věku certifikovanou firmou Adulto, a to bankovní identitou nebo identitou OP.
Nové dýmky od pana KrškyNové dýmky od pana Kršky
Špičkové dýmky od pana Kršky patří již ke stálicím v našem internetovém obchodě. Představujeme nové kousky, které se ale asi u nás dlouho neohřejí.O tom, jak unikátní dýmky naši zákazníci dostanou popsal pan Krška v rozhovoru pro Deník.cz: