Poradna
Mezi našimi zákazníky jsou nejen zkušení kuřáci ale také začátečníci, kteří teprve zkouší prví krůčky v kouření dýmky či vybírají svůj první doutník. Pro všechny, kteří by si rádi přečetli více informací o dýmkách, jejich zakuřování a údržbě nebo propadli kouzlu doutníků, je tu naše poradna. Naleznete zde nejen základní informace o dýmkách, tabáku a doutnících, ale časem také různé zajímavosti o výrobcích a jednotlivých značkách ať už známých či méně známých.
Poradna pro kuřáky doutníků
Podle čeho vybírat doutník Podle čeho vybírat doutník
Sepsali jsme základní rady pro začátečníka. Je důležité si uvědomit, že když vybíráte doutník, je důležité zapojit všechny své smysly.
Jak zajistit správně zvlhčený doutník Jak zajistit správně zvlhčený doutník
Aby váš požitek z kouření byl co nejlepší, je samozřejmě potřeba mít kvalitní správně zvlhčený doutník. Jak jej poznat?
Doutníky – chutě, síla a aroma Doutníky – chutě, síla a aroma
V následujícím článku vám přiblížíme, jaké jsou chutě a aroma doutníků.
Doutník Opus X Doutník Opus X
Milovníci doutníku již dlouho čekali, než firma Arturo Fuente uvede na trh jeden ze svých prémiových doutníků Opus X. Tento doutník je jedním z nejvzácnějších doutníků na světě.
Doutníkové společenství Doutníkové společenství
Přiblížíme vám známé kuřáky doutníků a jejich oblíbené značky. Víte například, kolik doutníků prý za svůj život vykouřil britský premiér Winston Churchill?
Luxusnější dýmky Jirsa SG – straight grain
Nové dýmky mají symbol pěti hvězdiček uspořádaných do tvaru připomínající diamant.
Vražedně dobré doutníky z Hondurasu Vražedně dobré doutníky z Hondurasu
Honduras se stal vítězem smutné statistiky počtu 85,5 vraždy na 100000 obyvatel. To však nemění nic na tom, že patří k nejvýznamnějším producentům tabákových produktů, konkrétně doutníků, které se kvalitou a chutí naprosto vyrovnají proslulým kubánským doutníkům.
Jak zapalovat doutník Jak zapalovat doutník
Zapálit doutník opravdu neznamená jenom k němu přiložit plamen. Dobře a s péčí zapálený doutník vás v každém případě potěší, zato když jste jej zapálili špatně, máte po požitku. Nezáleží na tom, jestli používáte zápalky nebo zapalovač, i když zapalovač spaluje plyn docela rychle, rychleji než zapalovače cigaretové. Proto některé speciální zapalovače doutníků dnes rozžíhají dva plameny po sobě.
Doutníky Ashton - historie Doutníky Ashton - historie
Doutníky značky Ashton mají za sebou téměř 30 let své existence a dá se říci, že patří mezi úspěšné rodinné doutníkové značky. Tajemství těchto doutníků je totiž ve skvělých surovinách, ze kterých jsou vyrobeny. Tyto doutníky vyrábí v současnosti lidé, kterým záleží na velmi kvalitním doutníku a tabákovým listům opravdu rozumí. Doutníky se vyrábí v tradičních rodinných firmách, které si zakládají na kontrole a kvalitě tabákového listu. Mnohdy se jej i sami pěstují.
Historie doutníků Historie doutníků
Převážná většina produkce vlhkých doutníků pochází z karibské oblasti a indonézie, kde jsou nejideálnější podmínky pro pěstování tabáku. Pro výrobu doutníků všeobecně jsou nejdůležitější tabáky vesměs pocházející z tropického a subtropického pásma. Jsou to exotické tabáky z Kuby, Dominikánské republiky, Kolumbie, Hondurasu, Haiti, Mexika, Brazílie, Sumatry a Jávy.
Skladování doutníků Skladování doutníků
Ručně dělané doutníky, long fillery, si vyžadují speciální ošetřování. Tyto doutníky se uchovávají v tzv. humidorech, zvlhčovačích, které udržují doutníky v podobném prostředí, ve kterém byly vyrobeny. Vlhké doutníky skladujeme při vlhkosti 70-75 % a asi při 19-21 stupních Celsia (tedy při pokojové teplotě). Doutníky, které se uchovávají ve správném humidoru a při správných klimatických podmínkách, vydrží i několik desítek let.
Doutníky z Dominikánské republiky Doutníky z Dominikánské republiky
Dominikánská republika patří mezi celosvětové výrobce vysoce kvalitních ručně dělaných doutníků. Dominikánská republika se stala velmi oblíbenou destinací pro milovníky doutníků. Španělé objevili Dominikánskou republiku roku 1492, ovšem tabák byl pro původní obyvatele ostrova součástí každodenního života. Tabák se používal k různým náboženským obřadům mnohem dříve, než jej objevili Španělé. Dnes Dominikánská republika vyprodukuje pro doutníkový trh v USA stejné množství doutníků, kolik doveze Kuba do Evropy.
Doutníkový prstýnek Doutníkový prstýnek
V polovině 19. Století začali bohatí kuřáci havana nelibě nést, že doutníky špiní jejich bílé rukavičky. Nizozemský výrobce havana Gustave Bock se snažil vyřešit problém zavedením doutníkových prstýnků. Původně byly z obyčejného bílého papíru, který bránil potřísnění.
Tvary doutníků Tvary doutníků
U doutníku nezáleží jenom na tom, z jakého tabáku je vyroben, ale i na jeho tvaru a velikosti. Čím je doutník tlustší, tím pomaleji hoří a tím jemnější dým vydává. Nejenom že se směs náplně dá ve větších doutnících namíchat jemněji: jsou také zhotovovány nejzkušenějšími baliči, což sice zaručuje jejich kvalitu, ale také nutné zvyšuje cenu.
Doutníky strojově balené Doutníky strojově balené
Strojově balené doutníky se vyrábějí s menšími náklady než doutníky ručně balené, protože výrobní proces je rychlejší. Obyčejně se lisují z tzv. jednotného tabákového listu, který je levnější a vzniká méně odpadu. Tento materiál tvoří tabákové stopky a vlákna promísená se substancí, která se podobá celulóze. Materiál se vyrábí v arších a používá se jak pro vázací, tak pro krycí listy.
Jak se doutníky dělají Jak se doutníky dělají
Při zhotovování ručně balených doutníků rozeznáváme sedm fází, což se za posledních 150 let vlastně nezměnilo. Náplňové listy, dva až čtyři podle velikosti a povahy směsi, se složí do vějíře a zabalí do dvou polovin vázacích listů. Je důležité, aby listy náplně byly k sobě stlačeny přiměřeně, protože potom doutník hoří pravidelně a kouř se dá vtahovat bez námahy.
Co tvoří ručně balený doutník Co tvoří ručně balený doutník
Ručně balený doutník se skládá ze tří částí: z krycího listu, z vázacího listu a z náplně. Každá část hraje při zhotovení a kouření doutníků svou roli.
Doutník zvaný Havana Doutník zvaný Havana
Tabák se chemicky vzato dělí do dvou skupin. Většina tabáků obsahuje cukr, což vyvolává kyselou reakci kouře. Tyto odrůdy slouží většinou k výrobě cigaret. Doutníkový tabák je zásaditý, alkalický a produkuje kouř s neutrálního složení. Suší se vzduchem a je připravován přirozenou fermentací.
Doutníky pro odpočinek a potěšení Doutníky pro odpočinek a potěšení
Doutníky se kouří pomalu – pro odpočinek a potěšení nebo pro chuť a vůni ve chvílích přemýšlení. Opravdoví kuřáci doutníků si potrpí na kvalitu svých značek a zachovávají věrnost obchodům, ve kterých je nakupují. Znalci svoje doutníky hodnotí a zkoumají, diskutuje se o nich podobně jako o vzácných vínech nebo dlouho zrajících lihovinách.
Poradna pro kuřáky dýmek
Představení českých dýmek Představení českých dýmek
Jste patrioti a zároveň milovníci dýmek? Pak právě pro vás je tento článek, který představuje ty nejznámější české fajfky.
Historie dýmek Historie dýmek
Kouření má již téměř 3000letou historii, jak o tom svědčí vyobrazení na starých památkách Mayů, obyvatel Střední Ameriky s vysokou kulturou. O znalosti a užívání tabáku ve starověkém Egyptě svědčí nálezy v oblasti Abu-Ramash a v blízkosti pyramid v Gíze. Patrně nejvyšší úroveň dosáhlo kouření ve středoamerické Aztécké říší a v Severní Americe. Hliněné a kamenné dýmky nalezené v pohřebních pyramidách – moundech znázorňují postavy a zvířata a jsou často detailně umělecky zpracovány.
Dýmky Leonardo da Vinci Dýmky Leonardo da Vinci
Bruyér těžený na Sicílii se pokládá za jeden z nejlepších. Navíc se tvrdí, že Italové si ten nejkvalitnější materiál nechávají doma a exportují takový, který výrobce nezajímá. V tomto smyslu nic nebrání, aby se v Itálii vyráběly vynikající dýmky.
Umíchejte si svůj vlastní tabák Umíchejte si svůj vlastní tabák
Představujeme vám novou základní řadu dýmkových tabáků, které jsou určeny pro míchání si vlastní dýmkové směsi a které jsou baleny po 10g. Tyto tabáky nejsou jinak ochucené, mají proto svůj přirozený charakter a tvoří základ všech dýmkových směsí.
Původ dánských dýmek v novodobé historii Původ dánských dýmek v novodobé historii
Dánsko je nejstarší existující monarchií na světě a to není vše, čím se může chlubit. Z Dánska pochází řada významných dýmkařů a typů dýmek. Třeba Sixten Ivarsson.
Luxusnější dýmky Jirsa SG – straight grain
Nové dýmky mají symbol pěti hvězdiček uspořádaných do tvaru připomínající diamant.
Vzácné dýmky Vzácné dýmky
Jak se pozná, jestli je dýmka opravdu vzácná? Pro vás může mít takovou hodnotu i docela obyčejný kousek. Najde se ale pár exemplářů, které jsou vzácné celosvětově.
Z jakých materiálů může dýmka být? Z jakých materiálů může dýmka být?
Dýmky a fajfky nejsou jen ze dřeva. Máme pro vás stručný soupis nejrůznějších materiálů, ze kterých lze vyrobit.
Původ dýmek v Čechách a na Moravě Původ dýmek v Čechách a na Moravě
Víte, kde se vzaly v Českých zemích dýmky a kdo s jejich výrobou začal jako první?
Dýmka jako indiánský rituál
Pro indiány nepředstavuje kouření dýmky v první řadě potěšení, ale stovky let starý rituál. Víte, kdy jej praktikovali? A čím své dýmky zdobili?
Jaký je rozdíl mezi dýmkou, fajfkou, čibukem a lulkou? Jaký je rozdíl mezi dýmkou, fajfkou, čibukem a lulkou?
Rozdíly mezi dýmkou, fajfkou, lulkou a čibukem najdeme jak v původu těchto slov, tak v praktickém využívání tohoto náčiní ke kouření.
Proč si umíchat vlastní tabákovou směs Proč si umíchat vlastní tabákovou směs
Řada kuřáků dýmek patří mezi experimentátory, „fajnšmekry“, kteří rádi zkouší nové chutě. Protože, co kdyby náhodou narazil na dýmkovou směs ještě lepší, než je ta současná oblíbená, že. A tak se určité procento dýmkařů pouští s chutí do experimentování s vlastní unikátní směsí.
O umění pěstování tabáku O umění pěstování tabáku
Zvládnout pěstování tabáku není jednoduché. Trvá dlouhou dobu, než se v tom či onom regionu všechna úskalí tohoto odvětví zvládnou k dokonalosti. Říká se, že tabák potřebuje podobný fortel, zanícení a nasazení jako třeba pěstování vína. Rostlina, kterou je možno sklízet, potřebuje minimálně tři měsíce, ale také měsíců pět. Během nich se musí o ni pečovat, aby ji nenapadly plísně, mšice a jiní škůdci. Signál ke sklizni dává vadnutí listů.
O druzích tabáku O druzích tabáku
Vlastní výroba tabáku, které jsou dýmkařům k dispozici, je chráněna výrobními tajemstvími. Každý výrobce si z pochopitelných důvodů hájí složení své směsi (blend), kterou nabízí.Tabáky se míchají – jako třeba whisky. Je to téměř dokonalá alchymie. Aby se získala vyvářená chuť, k tomu je potřeba velká zkušenost.
Dýmky z mořské pěny Dýmky z mořské pěny
Zprvu panensky sněhobíle vypadají dýmky z takzvané mořské pěny – pověstné pěnovky, jež jsou jedny z nejdražších. Jejich název je pouze metafora, upozorňující na málo vídanou barvu. Jinak jsou vyřezávány z hydrosilikátu magnézia, což je nerost, který se těží v turecké Anatolii.
Dýmky z bruyéru Dýmky z bruyéru
Po staletých experimentech se dřevo prokázalo jako velmi vhodný materiál na výrobu dýmek. Ne však dřevo ledajaké. Zkoušelo se hruškové, švestkové, lipové, jasanové, olšové a další a další druhy, jenomže každé se brzy propalovalo.
Péče o dýmku Péče o dýmku
O dýmku pečujeme od prvního okamžiku. Chráníme ji před zbytečnými nárazy, nemlátíme s ní o stůl, nosíme ji ve váčku nebo pouzdru. Kouříme s náležitou rozvážností, abychom šetřili stěny hlavičky. Každou porci tabáku dokouříme – klidně s nutnými přestávkami- až do samého konce, nenecháváme žádné zbytky tabáku. Vyvarujeme se tím nebezpečí, že jenom spařený tabák na dně hlavičky vytvoří zapáchající močku.
O těle dýmek O těle dýmek
Nejen před koupí první dýmky není od věci se něco dozvědět o tom, jak taková tradiční dýmka vypadá, z jakých částí se skládá. Jejich „anatomie“ je poměrně podrobně popsána.
Ukládání dýmek Ukládání dýmek
Málokdo odolá široké nabídce dýmkařského sortimentu. Po koupi první dýmky následuje zanedlouho koupě druhé, třetí a čtvrté ....Proto je nezbytně nutné vytvořit jim odpovídající zázemí. Taková kolekce se musí doslova „ ubytovat“. Nepohazují se po stole, musí mít své místo, při jehož výběru musíme mít na zřeteli, že dýmky nesnášejí vlhko, ale ani nepřirozené horko.
Jak zakuřovat dýmku Jak zakuřovat dýmku
Občas se nás začíající kuřáci ptají, jakým způsobem správně zakouřit dýmku. Připravili jsme pro vás článek, který se věnuje rituálu zakouření dýmky.
O podobách tabáku O podobách tabáku
Když se podíváme do různých krabiček – nebo ještě lépe – vezmeme tabák do prstů, zjistíme, že se může svým tvarem výrazně odlišovat. Nabývá různých podob.
O přechovávání tabáku O přechovávání tabáku
Je to zvláštní, ale vše, co bývá spojeno s dýmkami, působí velice esteticky. Nejenom samotné dýmky, ale také kuřácké doplňky vypadají velmi dobře. A jinak na tom nejsou ani kovové krabičky, v nichž se tabák přechovává.
Otázky od zákazníků
Dýmka s tabákem pro začátečníka
Chtěla jsem Vás požádat o radu ve výběru dýmky a tabáku. Pro přítele bych ráda koupila dýmku vč. tabáku jako dárek. Dýmku zatím nekouřil, ale je to jeho přání. Prosím o nabídku z nižší cenové kategorie.
Vrtání dýmky
Včera mi od Vás dorazila zásilka s dýmkou Peterson Dublin Filter X220 a bohužel se obávám, že dýmka má velice nadvrtaný kanálek, který ústí znatelně nad dno samotné dýmky. Chtěl bych Vás touto cestou požádat, zda by byla možná výměna?
Dárky a dárkové balíčky dýmek a tabáků
Často se na nás obracíte z dotazy ohledně dárkových balíčků sestavených z dýmek nebo tabáků. Vybrali jsme dva, které určitě pomohou i dalším z vás v samotném rozhodování.
Dýmky Krška – jde o naprosté originály?
Jak je to s dýmkami od Karla Kršky? Je skutečně každý kus originál a není možné jej sehnat?
Stojánek na dýmku
Jak je to se stojánky na dýmku? Jsou nebo nejsou součástí dýmek? Jeden z dalších častých dotazů a odpověď, která pomůže i vám.


KošíkVáš košík je prázdný
Navštivte partnerské obchody
z produkce Internetový-prodej.cz
  • virive-bazeny.cz - Kvalitní vířivky a vířivé bazény za vynikající ceny, doplněné o zastřešení bazénů a další příslušenství.
  • ocni-cocky.cz - Kontaktní čočky za bezkonkurenční ceny. Levné a snadno dostupné kontaktní čočky pro Vás!