Menu
Přihlášení

Doutníky

Suché doutníky

Suché doutníky, nebo-li doutníky s krátkou náplní (angl. short filler) mají náplň z nařezaných tabákových listů ve tvaru proužků či vloček. Baleny jsou do vázacího listu a poté do listu krycích.

Vlhké doutníky

Vlhké doutníky jsou známy jako doutníky s dlouhou náplní ( anglicky long filler ). U vlhkých doutníků je náplň tvořena celými smotanými tabákovými listy, obalenými listem vázacím a na povrchu je list krycí.

 

 

Nejzákladnější rozdělení doutníků je na doutníky suché a doutníky vlhké. Ty prvně zmíněné mají vnitřní náplň z nařezaných tabákových listů ve tvaru proužků či vloček. Tyto kousky jsou baleny do vázacího listu a poté do krycího. U levnějších druhů se vázací list vynechává. U vlhkých doutníků je náplň tvořena celými smotanými tabákovými listy, které jsou obaleny vázacím listem a na jejich povrchu vidíme krycí list.
 
Je nutné si říci důležitou skutečnost, že „suchý“ doutník kromě indonéských tabáků se vyrábí  i z materiálu brazilského a není tak choulostivý jako jeho „vlhký“ kolega. Tabáky pro suché doutníky se pěstují v klimatu obsahujícím asi dvanáctiprocentní vlhkost vzduchu. Suché doutníky se z 90 procent vyrábí v Holandsku. Zbytek tabáku, který vyrostl na Jávě, Sumatře, Celebesu a jiných ostrovech, se zpracovává ve Velké Británii. Zapomenout suchý doutník v odloženém saku, které se oblékneme až za rok, není žádné neštěstí, klidně si ho zapalte. Uděláte-li totéž s doutníkem vlhkým, zbude vám v ruce suchý troud. Z toho plyne, že vlhké doutníky vyžadují skladování v takovém prostření, v jakém vyrostl tabák, ze kterého jsou vyrobeny. Nejkvalitnější doutníky z této skupiny  se vyrábějí na Kubě a v okolí Karibiku, kde vlhkost ovzduší dosahuje až 75 procent. Obzvláště se cení hlavně kubánské doutníky a doutníky z Dominikánské republiky.

Někteří výrobci nabízí také speciální doutníkové sety, v nichž představují nejluxusnější představitele svých jednotlivých řad. Takovéto sady doutníků jsou většinou naprosto jedinečné výběrem toho nejlepšího, co výrobce může svému zákazníkovi nabídnout. Sety jsou jedinečnou příležitostí vyzkoušet si, jaký doutník bude kuřákovi nejlépe sedět. Představují také skvělý dárek pro náruživé příznivce doutníků.
 
K uchovávání vlhkých doutníků slouží humidor. Je to zpravidla dřevěná  kazeta nebo skříňka, která bývá vybavena vlhkoměrem pro kontrolu vlhkosti a zvlhčovačem pro udržení vlhkosti.  K výrobě humidorů se nejčastěji používá dřevo se španělského cedru, který roste v Jižní Americe. Jeho specifikum spočívá v tom, že „nevoní“ tabákovým broukům, stabilizuje vlhkost a podporuje zrání doutníků. Humidor může být i ze skla, kovu, plastu nebo kůže.
 
Dotníky
Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Několik nových "Sherlocků"
Na přelomu roku jsme získali několik nádherných kousků z kolekce Peterson Sherlock Holmes. Tato klasická řada patří mezi nejžádanější nejen u nás, ale i ve světě.
Přání do roku 2021
Vážení zákazníci, děkujeme Vám za veškerou přízeň, kterou jste nám po celý rok věnovali a přejeme Vám v roce nastávajícím především hodně zdraví, štěstí a lásky. Příjemný chladný kouř.