ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
Menu
Přihlášení

Doutníky

Suché doutníky

Suché doutníky, nebo-li doutníky s krátkou náplní (angl. short filler) mají náplň z nařezaných tabákových listů ve tvaru proužků či vloček. Baleny jsou do vázacího listu a poté do listu krycích.

Vlhké doutníky

Vlhké doutníky jsou známy jako doutníky s dlouhou náplní ( anglicky long filler ). U vlhkých doutníků je náplň tvořena celými smotanými tabákovými listy, obalenými listem vázacím a na povrchu je list krycí.

 

 

Nejzákladnější rozdělení doutníků je na doutníky suché a doutníky vlhké. Ty prvně zmíněné mají vnitřní náplň z nařezaných tabákových listů ve tvaru proužků či vloček. Tyto kousky jsou baleny do vázacího listu a poté do krycího. U levnějších druhů se vázací list vynechává. U vlhkých doutníků je náplň tvořena celými smotanými tabákovými listy, které jsou obaleny vázacím listem a na jejich povrchu vidíme krycí list.
 
Je nutné si říci důležitou skutečnost, že „suchý“ doutník kromě indonéských tabáků se vyrábí  i z materiálu brazilského a není tak choulostivý jako jeho „vlhký“ kolega. Tabáky pro suché doutníky se pěstují v klimatu obsahujícím asi dvanáctiprocentní vlhkost vzduchu. Suché doutníky se z 90 procent vyrábí v Holandsku. Zbytek tabáku, který vyrostl na Jávě, Sumatře, Celebesu a jiných ostrovech, se zpracovává ve Velké Británii. Zapomenout suchý doutník v odloženém saku, které se oblékneme až za rok, není žádné neštěstí, klidně si ho zapalte. Uděláte-li totéž s doutníkem vlhkým, zbude vám v ruce suchý troud. Z toho plyne, že vlhké doutníky vyžadují skladování v takovém prostření, v jakém vyrostl tabák, ze kterého jsou vyrobeny. Nejkvalitnější doutníky z této skupiny  se vyrábějí na Kubě a v okolí Karibiku, kde vlhkost ovzduší dosahuje až 75 procent. Obzvláště se cení hlavně kubánské doutníky a doutníky z Dominikánské republiky.

Někteří výrobci nabízí také speciální doutníkové sety, v nichž představují nejluxusnější představitele svých jednotlivých řad. Takovéto sady doutníků jsou většinou naprosto jedinečné výběrem toho nejlepšího, co výrobce může svému zákazníkovi nabídnout. Sety jsou jedinečnou příležitostí vyzkoušet si, jaký doutník bude kuřákovi nejlépe sedět. Představují také skvělý dárek pro náruživé příznivce doutníků.
 
K uchovávání vlhkých doutníků slouží humidor. Je to zpravidla dřevěná  kazeta nebo skříňka, která bývá vybavena vlhkoměrem pro kontrolu vlhkosti a zvlhčovačem pro udržení vlhkosti.  K výrobě humidorů se nejčastěji používá dřevo se španělského cedru, který roste v Jižní Americe. Jeho specifikum spočívá v tom, že „nevoní“ tabákovým broukům, stabilizuje vlhkost a podporuje zrání doutníků. Humidor může být i ze skla, kovu, plastu nebo kůže.
 
Dotníky
Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Nové dýmky od pana KrškyNové dýmky od pana Kršky
Špičkové dýmky od pana Kršky patří již ke stálicím v našem internetovém obchodě. Představujeme nové kousky, které se ale asi u nás dlouho neohřejí.O tom, jak unikátní dýmky naši zákazníci dostanou popsal pan Krška v rozhovoru pro Deník.cz:
WessexWessex
Ručně vyráběné dýmky Wessex se vyznačují kvalitním briárem, pečlivou pozorností k detailům v tradičních Anglických tvarech.
Tabáky AshtonTabáky Ashton
Dýmkový tabák Ashton Consummate GentlemanSměs je složená pouze z těch nejlepších virginských, marylandských a burley tabáků se špetkou Latakie. Výsledkem je pozoruhodná směs, která má středně plné tělo a tradičně anglický charakter.Dýmkový tabák Ashton Gold RushČistá virginská směs vyrobená pouze z těch nejlepších virginských tabáků. Středně plná a jemná směs, která krásně hoří a přináší přirozené aroma zvýrazněné stopami citronu a medu.Dýmkový tabák Ashton Rainy DaySměs Virginie a Burley se sametovým Black Cavendishem. Tato směs, která jeden měsíc zraje v sudech od whisky, má krásný, jemný kouř, ve kterém můžeme cítit tóny tropického ovoce a ořechů Hickory.Dýmkový tabák Ashton Smooth SailingSměs Burley, Cavendishe a Virginie. V tomto aromatickém tabáku můžeme cítit lehkou oříškovou chuť, dále zde můžeme cítit tóny javoru, kokosu a hořké čokolády.Dýmkový tabák Ashton Winding RoadTato vynikající směs se skládá ze zlaté a tmavě hnědé Virginie, která je doplněna trochou Black Cavendishe a nese přirozenou vůni, doprovázenou jemnými tóny karamelu a meruněk.