Menu
Přihlášení

Kubánské doutníky Havana

Tabák se chemicky vzato dělí do dvou skupin. Většina tabáků obsahuje cukr, což vyvolává kyselou reakci kouře. Tyto odrůdy slouží většinou k výrobě cigaret. Doutníkový tabák je zásaditý, alkalický a produkuje kouř s neutrálního složení. Suší se vzduchem a je připravován přirozenou fermentací.

Tabáku se daří v mnoha podnebních podmínkách – od mírného až po tropické klima, ale některé regiony se hodí k pěstování určitých odrůd víc. Obdobně jako u vzácných vín záleží u nejlepších doutníků na typu a kvalitě tabákových listů, na půdě, z níž rostou, na způsobu výsadby, na počasí v příslušném roce, na způsobu a postupu fermentace a také na dovednosti a zkušenosti baliče.

Nejlepší doutníky se skládají ze tří částí, které využívají různé typy listů tabákové rostliny: z náplně, vázacího listu a krycího listu. Kubánské havana, obecně uznávané za nejlepší doutníky na světě, tvoří pět typů tabákových listů. Tripa – neboli náplň obsahuje směs ze tří listů: ligero, seco a volado. Drží ji pohromadě capote (vázací list), zatímco capa neboli krycí list funguje jako jakési „oblečení“ a určuje vzhled doutníku.

Existují dva typy sadby, z nichž každý plodí výrazně se lišící tabákové odrůdy, známé jako corojo a criollo. Corojo, pojmenované podle proslulé plantáže El Corojo Vega, kde byla sadba vyšlechtěna, produkuje nejlepší capa neboli krycí listy, a je nejdražším tabákem, který se v doutnících havana používá. Pěstuje se pod mušelínovými síťkami upevněnými na tenkých tyčích. Ochrana před přímým slunečním svitem udrží listy hladké a nedovolí jim, aby příliš olejnatěly.

Tabákové listy tvoří na stonku sedm pater. Odshora dolů to jsou: coronas, semicoronas, centro gordo -, centr ofino, centro legero, uno y medio a libra de pie. Krycí listy se dělí také podle sedmi barevných odstínů: dříve se v dílnách pro krycí listy používalo mnoho termínů, z nichž je řada aktuálních dodnes. Jsou to: double claro (světle nazelenalý), claro (světle hnědý), colorado claro (středně světle hnědý), colorado a colorado maduro (červenohnědý až středně hnědý), maduro (tmavohnědý) a ostro (tmavý nebo černý).


Kubánské doutníky
Skladování doutníků
Ručně dělané doutníky, long fillery, si vyžadují speciální ošetřování. Tyto doutníky se uchovávají…
Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Nové tabáky DTM
Na tabákovém trhu se v poslední době objevily novinky z produkce společnosti DTM Dan Tobacco.Tato původem stará sladovna, ležící na strmém svahu břehů Labe, byla postavena z červených cihel a připomíná starověký hrad a stala se svou ideální polohou vhodným místem pro výrobu a skladování dýmkového tabáku.
Savinelli v několika nových řadách
Italská firma Savinelli je dobře známá i na českém trhu. Její dýmky pravidelně zařazujeme do naší nabídky, protože jejich oblíbenost neustále stoupá.
Několik nových "Sherlocků"
Na přelomu roku jsme získali několik nádherných kousků z kolekce Peterson Sherlock Holmes. Tato klasická řada patří mezi nejžádanější nejen u nás, ale i ve světě.