Menu
Přihlášení

Doutníkový prstýnek

Doutníkové prstýnky AshtonV polovině 19. Století začali bohatí kuřáci havana nelibě nést, že doutníky špiní jejich bílé rukavičky. Nizozemský výrobce havana Gustave Bock se snažil vyřešit problém zavedením doutníkových prstýnků. Původně byly z obyčejného bílého papíru, který bránil potřísnění. Doutníkové prstýnky se brzy začaly dělat velmi ozdobné – k tomuto trendu přispělo i zavádění cedrových krabic s dekorativními vinětami a etiketami, které pomáhaly rozlišovat mezi jednotlivými druhy a značkami. Někteří prominentní kuřáci doutníků – např. král Eduard VII. A Bismarck, měli dokonce osobní prstýnky se svými portréty: dnes mají jako antikvární předměty vysokou sběratelskou cenu.

Později se grafické vybavení prstýnků zjednodušilo. Některé značky, jako např. kubánská Romeo y Julieta, používají víc prstýnkových  druhů. Na doutnících typu churchill se nalézá jednoduchý zlacený prstýnek, kdežto ostatní typy mají prstýnky červené. Prstýnky nekubánských doutníků s názvy kubánských značek se obvykle podobají prstýnkům havana, ale s malými rozdíly.

Původ názvů doutníkových značek se velmi různí. Doutník Punch vyrobený pro britský trh v roce 1904 byl pojmenován po tehdy populárním anglickém časopisu. Bolivar zase nese jméno po Simónu Bolívarovi zvaném Osvoboditel, který vymanil Střední a Jižní Ameriku ze španělské nadvlády. Romeo y  Julieta (Romeo a Julie) patřil zase k oblíbeným příběhům předčítaným havanským baličům doutníků.

Pracovnice, která nasazuje prstýnky (na Kubě anilladora), musí vyjmout doutníky z krabice. Nesmí ale za žádných okolností měnit pořadí nebo natočení doutníků, jak je uspořádal pracovník třídící je podle barvy (na Kubě escogedor). Prstýnek se přesně umístí na stanovené místo doutníku, který se pak pečlivě uloží nazpět ve stejném pořadí barevných odstínů.

Závisí plně na kuřákovi, jestli chce doutník kouřit s prstýnkem nebo bez něj, i když se v některých státech svého času pokládalo za nemístné stavět na odiv značku, kterou kouříte. Když raději kouříte doutník bez prstýnku, stáhněte prstýnek až po několika minutách po zapálení. Lepidlo na prstýnku totiž teplem změkne a prstýnek stáhnete, aniž by to poškodilo krycí list.

Ze sbírání doutníkových prstýnků se může stát zajímavé a hodnotné hobby – jako sbírání známek. I tady panuje po některých starších verzích sháňka a jejich hodnota stoupá.

 
Doutníky Romeo Y Julieta

 
Jak se doutníky dělají
Při zhotovování ručně balených doutníků rozeznáváme sedm fází, což se za posledních 150 let vlastně…
Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Nové tabáky DTM
Na tabákovém trhu se v poslední době objevily novinky z produkce společnosti DTM Dan Tobacco.Tato původem stará sladovna, ležící na strmém svahu břehů Labe, byla postavena z červených cihel a připomíná starověký hrad a stala se svou ideální polohou vhodným místem pro výrobu a skladování dýmkového tabáku.
Savinelli v několika nových řadách
Italská firma Savinelli je dobře známá i na českém trhu. Její dýmky pravidelně zařazujeme do naší nabídky, protože jejich oblíbenost neustále stoupá.
Několik nových "Sherlocků"
Na přelomu roku jsme získali několik nádherných kousků z kolekce Peterson Sherlock Holmes. Tato klasická řada patří mezi nejžádanější nejen u nás, ale i ve světě.