Menu
Přihlášení

Vše o filtrech do dýmky

Většina nabízených dýmek je vrtaná na vložení devíti nebo šestimilimetrového filtru. Každý kuřák si vybere, zda kouřit dýmku s filtrem, nebo bez. Filtr redukuje poměr nikotinu a kondenzátu, čímž se docílí kouření chladnějšího kouře. Někteří kuřáci zastávají názor, že kouření s filtrem mírně ovlivňuje chuť tabáku, takže právě tito vyznávají kouření bez filtru.

Převažují vrtané dýmky na 9mm filtry

Německá firma Vauen se zasloužila o vznik uhlíkových filtrů. Nejprve to byl jejich papírový, postupně vznikl filtr fungující na bázi aktivního uhlí. Ostatní trhy – anglický, francouzský, italský a dánský – se německému brzy musely přizpůsobit a rozšířit svoji dýmkovou nabídku o dýmky na filtr. V dnešní době jednoznačně převažují vrtané dýmky na 9mm filtry. Dýmkových filtrů existuje vícero typů. Máme uhlíkové filtry, které jsou patrně nejrozšířenější. Pak jsou tu meršánové, papírové filtry a přírodní balzové filtry a nakonec různé chladící systémy.

Uhlíkové filtry

Jak již bylo řečeno výše, uhlíkové filtry jsou vpravdě nejoblíbenější. Uhlíkové filtry jsou určeny k zachycování dehtu a jiných škodlivin a karcinogenů obsažených v tabákovém kouři. Tento filt, který vyrábí firma Vauen, je vyroben z bílého, nechlorovaného, savého filtrového papíru, který je naplněn aktivním uhlím bez příchutě. To zaručuje chladné a suché kouření v dýmce. Tento filtr redukuje množství nikotinu a kondenzátu z tabáku při kouření. Filtr se do dýmky zasouvá vždy keramikou směrem k ohni. Druhou, neméně oblíbenou značkou filtrů je i Stanwell. Ten vyrábí vysoce kvalitní uhlíkové filtry opět na bázi aktivního uhlí. Stanwell filtry jsou oboustranné, a proto se kuřák dýmky nemusí ohlížet na to, kterou stranou se filtr vkládá do dýmky. Jinak mají v podstatě stejné vlastnosti jako je tomu u filtrů značky Vauen. V poslední době se objevila na trhu novinka – filtry White elephant od německé firmy Kopp. Tyto filtry mají na obou stranách keramiku, takže se zasunují do dýmky libovolným koncem.

Papírové filtry

Papírové filtry jsou určeny převážně pro zachycování vlhkosti, která se tvoří při kouření tabáku. Při kouření se vám nedostává kondenzát z tabáku do úst. Papírové filtry do dýmek vyrábí také německá firma Vauen a pod názvem Dr.Perl ji nabízí kuřákům do celého světa. V podstatě je tento filtr vyroben z bílého, nechlorovaného savého papíru, který je strojově stočen do ruličky. Tento filtr vám umožní redukovat tabákový kondenzát v dýmce, ale nemá tolik absorpčních vlastností jako například uhlíkový filtr.

Meršánové filtry

Plní v podstatě stejnou funkci jako jsou filtry uhlíkové, jsou však vyrobeny z přírodního materiálu, tedy v podstatě rozemletého meršánu a neobsahují samy o sobě žádné chemické látky.

Balzové filtry

Balzové filtry jsou víceméně italskou specialitou. Fungují prakticky stejně jako papírové filtry. Lépe se však vyjímají z dýmky po dokouření, protože tolik neměknou při absorpci kondenzátu. Balzové filtry jsou vyrobeny z přírodní balzy, která je nařezána na šest nebo devět milimetrů. Vyrábí je italská firma Savinelli, která je také doporučuje do svých dýmek. Na závěr je důležité podotknout, že meršánové a balzové filtry nejméně ovlivňují chuť tabáku.

 
Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Nové tabáky DTM
Na tabákovém trhu se v poslední době objevily novinky z produkce společnosti DTM Dan Tobacco.Tato původem stará sladovna, ležící na strmém svahu břehů Labe, byla postavena z červených cihel a připomíná starověký hrad a stala se svou ideální polohou vhodným místem pro výrobu a skladování dýmkového tabáku.
Savinelli v několika nových řadách
Italská firma Savinelli je dobře známá i na českém trhu. Její dýmky pravidelně zařazujeme do naší nabídky, protože jejich oblíbenost neustále stoupá.
Několik nových "Sherlocků"
Na přelomu roku jsme získali několik nádherných kousků z kolekce Peterson Sherlock Holmes. Tato klasická řada patří mezi nejžádanější nejen u nás, ale i ve světě.