Menu
Přihlášení

Tvary doutníků

Doutníky Ashton - sampler s různými druhy doutníkůU doutníku  nezáleží jenom na tom, z jakého tabáku je vyroben, ale i na jeho tvaru a velikosti. Čím je doutník tlustší, tím pomaleji hoří a tím jemnější dým vydává.  Nejenom že se směs náplně dá ve větších doutnících namíchat jemněji: jsou také zhotovovány nejzkušenějšími baliči, což sice zaručuje jejich kvalitu, ale také nutné zvyšuje cenu.

Typy doutníků

Existuje víc než 60 různých kombinací doutníkových typů. Typy mívají někdy stejná jména, ale přesné rozměry často kolísají od značky ke značce a vybírání je pak trochu zmatené. Tloušťka doutníku se udává jeho průměrem, který se počítá ve čtyřiašedesátinách palce (0,4 mm). Když je tedy průměr doutníku udán číslem 32, měří 32/64 neboli půl palce, tj. 12,5 mm. Když má udaný průměr 64, je tlustý jeden palec (25,4 mm).

Začátečník může být poněkud zmaten, protože výrobci užívají pro různé typy svých doutníků tatáž jména. Existují dva základní typy: rovné doutníky (parejos) a doutníky nepravidelných tvarů (figurados).
 

Mezi rovné doutníky patří následující typy:

Corona – představují obecný standard, podle něhož se měří většina doutníků. Jsou dlouhé 14 – 15,2 cm (5 a půl až 6 palců) o průměru 42-64 nebo 44/64 palce. Všechny mají  otevřenou  patu (konec doutníku, který se zapaluje) a uzavřenou hlavu (konec, z něhož se kouří). K obměnám v této skupině patří double corona  (17,8 cm / 7palců, průměr 49), která je o trochu delší a tlustší než corona. Dále churchill  ( 17,8 cm / 7 palců, průměr 47), silný doutník plné stavby, pojmenovaný po siru Winstonu Churchillovi. Robusto (12,7cm / 5 palců, průměr 50), krátký tlustý doutník.
 
Panatela  – jsou vcelku delší než corony a podstatně tenší.  Standartní  rozměr je 17,8 cm (7 palců) a průměr 38. Mají uzavřenou hlavu a otevřenou patu.
 
Lonsdale – řadí se mezi corony a pastely: jsou delší než ty první a tlustší než ty druhé. Ořezávají se na délku 17 cm  a mají  průměr 42.
 
Petit Corona – jsou vhodné ke kratšímu pokouření. Měří 12,7 – 14 cm (5 – 5 a půl palce) na délku a mají  průměr 38-44.
 

Figurados se dělí do následujících hlavních typů:

Belicoso – malé doutníky kónického tvaru se zaoblenou tzv. „mramorovou“ hlavou.
 
Diadema – patří k vůbec  k  největším  doutníkům. Jsou přes 20,3 cm (8 palců) dlouhé. Prodávají se buď  s otevřenou  nebo uzavřenou  patou.
 
Culebra – kuriózní doutníky tvořené třemi dohromady spletenými panatelami.
 
Perfecto – mají  uzavřené  oba zaoblené konce a jsou uprostřed vyboulené.
 
Piramide – mají zúženou uzavřenou hlavu a otevřenou patu.
 
Torpedo – mají zúženou hlavu, širší prostředek a uzavřenou patu.

 
Typy, tvary a velikosti doutníků

Velice podrobný přehled různých typů, velikostí a tvarů doutníků naleznete na stránkách cigarafection.com
 
Skladování doutníků
Ručně dělané doutníky, long fillery, si vyžadují speciální ošetřování. Tyto doutníky se uchovávají…
Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Nové tabáky DTM
Na tabákovém trhu se v poslední době objevily novinky z produkce společnosti DTM Dan Tobacco.Tato původem stará sladovna, ležící na strmém svahu břehů Labe, byla postavena z červených cihel a připomíná starověký hrad a stala se svou ideální polohou vhodným místem pro výrobu a skladování dýmkového tabáku.
Savinelli v několika nových řadách
Italská firma Savinelli je dobře známá i na českém trhu. Její dýmky pravidelně zařazujeme do naší nabídky, protože jejich oblíbenost neustále stoupá.
Několik nových "Sherlocků"
Na přelomu roku jsme získali několik nádherných kousků z kolekce Peterson Sherlock Holmes. Tato klasická řada patří mezi nejžádanější nejen u nás, ale i ve světě.