ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
Menu
Přihlášení

Původ dánských dýmek v novodobé historii

Dánsko je nejstarší existující monarchií na světě a to není vše, čím se může chlubit. Z Dánska pochází řada významných dýmkařů a typů dýmek. Třeba Sixten Ivarsson.

Dýmky Sixtena Ivarssona

Za jednoho ze zakladatelů tohoto řemesla v moderní historii v Dánsku můžeme považovat Švéda Sixtena Ivarssona. Během 2. světové války pracoval jako vymahač dluhů, který se k dýmkařství dostal vlastně náhodou. A to tak, že potřeboval opravit svoji rozbitou dýmku. Řemeslník, kterému dýmku přinesl, byl nemocný, a tak si musel dýmku opravit sám. Brzy začal opravovat dýmky sám. Po válce začal i s jejich výrobou a nebránil se experimentování. Začal spolupracovat s Poulem Nielsem Stanwellem, majitelem jedné z nejvýznamnějších a největších dánských továren na dýmky. Ten v Ivarssonovi viděl talent a byl si vědom toho, že musí vyrábět kromě klasických anglických tvarů i něco ryze dánského.

Ivarsson zkoušel nové a nové tvary a způsoby tvoření. Stal se prvním, kdo více tvaroval hlavy dýmek. Pro tvarování hlavičky dýmky můžeme použít tři způsoby. V továrnách dýmky zpracovávají frézami, dýmkaří pomocí soustruhu a Ivarsson přišel s metodou tvarování hlaviček na pásové brusce. Docílil tak asymetrických tvarů hlavičky.

Ivarsson uměl a učil

Z řad studentů, které Sixten Ivarsson vyučoval dýmkařskému řemeslu, vzešli uznávaní dýmkaři, kteří toto řemeslo šířili dál. Jak nejlépe opracovat dřevo a vytvořit kvalitní dýmku, kterou bude radost kouřit, se od Ivarssona učil například jeho syn Lars Ivarsson, Jorn Micke, Jess Chonowitsch nebo Bo Nordh.
 
stanwell

 

Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Dýmky BarlingDýmky Barling
Jméno Barling je po léta synonymem pro kvalitní, staré anglické dýmky, proslulé svým řemeslným zpracováním a vynikajícími vlastnostmi pro kouření. Když se v polovině 19. století staly dýmky z vřesu běžnější, Barling na ně také použil stříbrné kovánía zdobení, čímž se zlepšila jejich prezentace.Až na počátku 20. století se bratři Barlingové rozhodli pustit do výroby dýmek, zhruba ve stejné době, kdy Alfred Dunhill přesunul své zaměření z koženého zboží a automobilových doplňků na výrobu dýmek. Společnost Barling se rozhodla, že místo zdobení stříbrem jiných značek dýmek začala vyrábět vyráběla své vlastní a přestěhovala své sídlo do většího prostoru v Camden Town v Londýně.
Novinky Peterson St. Patrik 2022Novinky Peterson St. Patrik 2022
Společnost Peterson vydává již od roku 1998 každoročně edici dýmek St. Patrick´s Day, která představuje řadu těch nejoblíbenějších tvarů dýmek ve slavnostním, výrazně irském provedení.Série pro rok 2022 je v provedení rustik a samozřejmě v smaragdově zeleném provedení, jak náleží svátku Svatého Patrika.Razítko na spodku dýmky je doopravdy unikátní s klasickým zdobeným P-čkem ve slově Peterson´s Dublin, pod ním je vyražen název řady St.Patrick´s Day. Vedle pak nalezneme číslo konkrétního tvaru dýmky a rok výroby. Tyto čtyři ručně prováděné operace jistě potěší všechny sběratele
Únorové novinky od p.KrškyÚnorové novinky od p.Kršky
Špičkové dýmky od pana Kršky patří již ke stálicím v našem internetovém obchodě. Představujeme nové kousky, které se ale asi u nás dlouho neohřejí.O tom, jak unikátní dýmky naši zákazníci dostanou popsal pan Krška v rozhovoru pro Deník.cz: