ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
Menu
Přihlášení

Původ dýmek v Čechách a na Moravě

Víte, kde se vzaly v českých zemích dýmky a kdo s jejich výrobou začal jako první? 

Počátky výroby dýmek za císaře pána

Ve světe je znali už tisíce let a i vlastně i u nás, v českých zemích. S rokem 1842 ale přišel rozvoj jejich výroby a prodeje. A to právě v Proseči u Skutče. Dva muži - Antonín Pešina a Filip Švec - začali s výrobou dýmek v Proseči. S pruskou armádou se nejdříve dostali do Kladska, kde se tomuto řemeslu naučili od českých přistěhovalců a po návratu domů do Proseče začali dýmky vyrábět sami. A o dýmky byl zájem. Proto se řemeslu dařilo a začalo se rozvíjet. Pešina tak o pár let později přidal k nástrojovému vybevení šlapací soustruh.

Ve Vídni byla populárním materiálem pro výrobu dýmek bílá hlína. V Proseči ale nejčastěji vyráběli dýmky ze dřeva javoru, olše nebo hrušky. A jak se řemeslo rozvíjelo, zdokonalovala se i technika povrchové úpravy dýmek. Dřevo bylo vyhlazování smirkem nebo pemzou a na povrch nanášeli šelakovou polyturu, která zachovávala barvu dýmky a pomáhala tak k její delší životnosti. Od roku 1860 se pak dýmky zdobily řezbou. Až do roku 1880 se tak tato výroba dýmek, kterou se zabývalo asi 200 obyvatel Proseče, rozvíjela v malých dílnách dýmkařů, pasířů, soustružníků a řezbářů. 
dýmka

Z dílny do továrny na dýmky

Právě ale s rokem 1880 se dýmkařství začal více zajímat podnikatel Bernard Koppetle, který založil dílnu pro asi třicet dělníků. Nezaměřovali se jen na výrobu dýmek pro české země, ale brzy začali vyvážet i do celé monarchie. K podnikání jsou ale potřeba peníze a často také dobré vztahy s těmi správnými lidmi. A tak už začátkem dvacátého století byla s původní dílny pro třicet zaměstnanců továrna, která dýmky vyráběla strojově. Dýmkařský boom se nezastavila ani první světová válka. V okolí Proseče ve třicátých vyrábělo asi 600 lidí na 500 druhů dýmek.

A tím dýmkářská historie v Proseči neskončila. V Proseči jste mohli najít kolem roku 1950 celkem 4 dýmkařské továrny, do kterých se soustředila veškerá výroba dýmek v tehdejším Československu. Místní jsou na svou historii náležitě pyšní, a proto dnes můžete navštívit přímo na náměstí Proseče Muzeum dýmek.

Prosečské dýmkařství nesoustředí jen na výrobu pro ČR, ale přímo pro celý svět. Vždyť s dýmkami jsou spojeni i ti nejvýznamnější představitelé našeho státu a další slavné osobnoti: Karel Schwanzerberg, Dušan Klein, Stanislav Zindulka, Ferdinand Peroutka, Jan Werich neboFrantišek Filipovský. A nezapomínejme ani na pana Vorla, který si v povídce Jana Nerudy nakouřil pěnovku.

 
Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Dýmky BarlingDýmky Barling
Jméno Barling je po léta synonymem pro kvalitní, staré anglické dýmky, proslulé svým řemeslným zpracováním a vynikajícími vlastnostmi pro kouření. Když se v polovině 19. století staly dýmky z vřesu běžnější, Barling na ně také použil stříbrné kovánía zdobení, čímž se zlepšila jejich prezentace.Až na počátku 20. století se bratři Barlingové rozhodli pustit do výroby dýmek, zhruba ve stejné době, kdy Alfred Dunhill přesunul své zaměření z koženého zboží a automobilových doplňků na výrobu dýmek. Společnost Barling se rozhodla, že místo zdobení stříbrem jiných značek dýmek začala vyrábět vyráběla své vlastní a přestěhovala své sídlo do většího prostoru v Camden Town v Londýně.
Novinky Peterson St. Patrik 2022Novinky Peterson St. Patrik 2022
Společnost Peterson vydává již od roku 1998 každoročně edici dýmek St. Patrick´s Day, která představuje řadu těch nejoblíbenějších tvarů dýmek ve slavnostním, výrazně irském provedení.Série pro rok 2022 je v provedení rustik a samozřejmě v smaragdově zeleném provedení, jak náleží svátku Svatého Patrika.Razítko na spodku dýmky je doopravdy unikátní s klasickým zdobeným P-čkem ve slově Peterson´s Dublin, pod ním je vyražen název řady St.Patrick´s Day. Vedle pak nalezneme číslo konkrétního tvaru dýmky a rok výroby. Tyto čtyři ručně prováděné operace jistě potěší všechny sběratele
Únorové novinky od p.KrškyÚnorové novinky od p.Kršky
Špičkové dýmky od pana Kršky patří již ke stálicím v našem internetovém obchodě. Představujeme nové kousky, které se ale asi u nás dlouho neohřejí.O tom, jak unikátní dýmky naši zákazníci dostanou popsal pan Krška v rozhovoru pro Deník.cz: