ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
Menu
Přihlášení

Původ dýmek v Čechách a na Moravě

Víte, kde se vzaly v českých zemích dýmky a kdo s jejich výrobou začal jako první? 

Počátky výroby dýmek za císaře pána

Ve světe je znali už tisíce let a i vlastně i u nás, v českých zemích. S rokem 1842 ale přišel rozvoj jejich výroby a prodeje. A to právě v Proseči u Skutče. Dva muži - Antonín Pešina a Filip Švec - začali s výrobou dýmek v Proseči. S pruskou armádou se nejdříve dostali do Kladska, kde se tomuto řemeslu naučili od českých přistěhovalců a po návratu domů do Proseče začali dýmky vyrábět sami. A o dýmky byl zájem. Proto se řemeslu dařilo a začalo se rozvíjet. Pešina tak o pár let později přidal k nástrojovému vybevení šlapací soustruh.

Ve Vídni byla populárním materiálem pro výrobu dýmek bílá hlína. V Proseči ale nejčastěji vyráběli dýmky ze dřeva javoru, olše nebo hrušky. A jak se řemeslo rozvíjelo, zdokonalovala se i technika povrchové úpravy dýmek. Dřevo bylo vyhlazování smirkem nebo pemzou a na povrch nanášeli šelakovou polyturu, která zachovávala barvu dýmky a pomáhala tak k její delší životnosti. Od roku 1860 se pak dýmky zdobily řezbou. Až do roku 1880 se tak tato výroba dýmek, kterou se zabývalo asi 200 obyvatel Proseče, rozvíjela v malých dílnách dýmkařů, pasířů, soustružníků a řezbářů. 
dýmka

Z dílny do továrny na dýmky

Právě ale s rokem 1880 se dýmkařství začal více zajímat podnikatel Bernard Koppetle, který založil dílnu pro asi třicet dělníků. Nezaměřovali se jen na výrobu dýmek pro české země, ale brzy začali vyvážet i do celé monarchie. K podnikání jsou ale potřeba peníze a často také dobré vztahy s těmi správnými lidmi. A tak už začátkem dvacátého století byla s původní dílny pro třicet zaměstnanců továrna, která dýmky vyráběla strojově. Dýmkařský boom se nezastavila ani první světová válka. V okolí Proseče ve třicátých vyrábělo asi 600 lidí na 500 druhů dýmek.

A tím dýmkářská historie v Proseči neskončila. V Proseči jste mohli najít kolem roku 1950 celkem 4 dýmkařské továrny, do kterých se soustředila veškerá výroba dýmek v tehdejším Československu. Místní jsou na svou historii náležitě pyšní, a proto dnes můžete navštívit přímo na náměstí Proseče Muzeum dýmek.

Prosečské dýmkařství nesoustředí jen na výrobu pro ČR, ale přímo pro celý svět. Vždyť s dýmkami jsou spojeni i ti nejvýznamnější představitelé našeho státu a další slavné osobnoti: Karel Schwanzerberg, Dušan Klein, Stanislav Zindulka, Ferdinand Peroutka, Jan Werich neboFrantišek Filipovský. A nezapomínejme ani na pana Vorla, který si v povídce Jana Nerudy nakouřil pěnovku.

 
Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
WessexWessex
Ručně vyráběné dýmky Wessex se vyznačují kvalitním briárem, pečlivou pozorností k detailům v tradičních Anglických tvarech.
Tabáky AshtonTabáky Ashton
Dýmkový tabák Ashton Consummate GentlemanSměs je složená pouze z těch nejlepších virginských, marylandských a burley tabáků se špetkou Latakie. Výsledkem je pozoruhodná směs, která má středně plné tělo a tradičně anglický charakter.Dýmkový tabák Ashton Gold RushČistá virginská směs vyrobená pouze z těch nejlepších virginských tabáků. Středně plná a jemná směs, která krásně hoří a přináší přirozené aroma zvýrazněné stopami citronu a medu.Dýmkový tabák Ashton Rainy DaySměs Virginie a Burley se sametovým Black Cavendishem. Tato směs, která jeden měsíc zraje v sudech od whisky, má krásný, jemný kouř, ve kterém můžeme cítit tóny tropického ovoce a ořechů Hickory.Dýmkový tabák Ashton Smooth SailingSměs Burley, Cavendishe a Virginie. V tomto aromatickém tabáku můžeme cítit lehkou oříškovou chuť, dále zde můžeme cítit tóny javoru, kokosu a hořké čokolády.Dýmkový tabák Ashton Winding RoadTato vynikající směs se skládá ze zlaté a tmavě hnědé Virginie, která je doplněna trochou Black Cavendishe a nese přirozenou vůni, doprovázenou jemnými tóny karamelu a meruněk.
Dýmky BarlingDýmky Barling
Jméno Barling je po léta synonymem pro kvalitní, staré anglické dýmky, proslulé svým řemeslným zpracováním a vynikajícími vlastnostmi pro kouření. Když se v polovině 19. století staly dýmky z vřesu běžnější, Barling na ně také použil stříbrné kovánía zdobení, čímž se zlepšila jejich prezentace.Až na počátku 20. století se bratři Barlingové rozhodli pustit do výroby dýmek, zhruba ve stejné době, kdy Alfred Dunhill přesunul své zaměření z koženého zboží a automobilových doplňků na výrobu dýmek. Společnost Barling se rozhodla, že místo zdobení stříbrem jiných značek dýmek začala vyrábět vyráběla své vlastní a přestěhovala své sídlo do většího prostoru v Camden Town v Londýně.