ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
Menu
Přihlášení

Systém ověřování věku podle protikuřáckého zákona. Na co se připravit?

S platností tzv. „protikuřáckého“ zákona budeme nuceni v našem eshopu provést zásadní změnu, která trochu ovlivní systém objednávání tak, abychom dodrželi předmětný zákon č. 65/2017 Sb. o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Dle § 42 odst. 1 jsou prodejci nebo jiní provozovatelé povinni přizpůsobit svou činnost podmínkám stanoveným tímto zákonem do 90 dnů ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Za nesplnění některé z povinností týkajících se prodeje tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření, elektronických cigaret nebo alkoholických nápojů prostřednictvím prostředku komunikace na dálku hrozí pokuta až do výše 800.000 Kč. Soudný den tedy nastane 28.8.2017

Aktuálně nejdiskutovanější povinností je tzv. „systém ověřování věku„

Dle § 6 odst. 1 tabákové výrobky, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety lze prodávat prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let; za tím účelem musí být prodejce těchto výrobků prostřednictvím prostředku komunikace na dálku vybaven počítačovým systémem, který elektronicky jednoznačně ověří věk spotřebitele (dále jen „systém ověřování věku“). Prodejce je povinen v okamžiku prodeje ověřit, že kupující spotřebitel není mladší 18 let. Prodejce je dále povinen písemně oznámit údaje o systému ověřování věku a jeho fungování Ministerstvu zdravotnictví.

Jednoduše řečeno – pokud si budete chtít nadále přes e-shop koupit jakékoliv zboží, jelikož se jedná o kuřáckou pomůcku, jsme povinni před klikem na tlačítko „Odeslat objednávku“ ověřit váš věk!!

Jak to v tuto chvíli vypadá…

S pracovníky Ministerstva zdravotnictví již několik týdnů konzultujeme postupy a procesy, jak elektronicky a jednoznačně ověřit věk spotřebitele.

Způsoby ověřování, které splňují zákon:
a) Ověření plnoletosti podle identifikačních údajů uvedených v občanském průkazu a dalším dokladu při předchozí osobní registraci u prodejce
b) Ověření pomocí systémů třetích stran, které jednoznačně doloží věk spotřebitele

Za nedostatečné splnění povinnosti se považuje aktuálně využívané vyplnění formuláře před odesláním objednávky (čestného prohlášení), že kupující je způsobilý k nákupu tabákových výrobků a alkoholu, že má více jak 18 let.

Ověření věku
Nedostatečné splnění zákonné povinnosti – ověření věku formou vyplnění formuláře před odesláním objednávky

Taktéž nebude uznána kontrola ověření věku formou kontroly na výdejním místě, kontrolou při předání vlastní dopravou, anebo zapojením přepravců, kteří garantují ověření věku při předání zásilky spotřebiteli (např. Zásilkovna, Česká pošta, DPD, In Time, atd).

Ověření věku přepravcem
Nedostatečné splnění zákonné povinnosti – ověření věku přepravní společností při předání zásilky spotřebiteli

 

I když to zákon přímo neukládá, ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že prodejce by měl nadále zajistit, že zboží nebude převzato osobou mladší 18 let ani při jeho předávání.

Jediná autentizační služba, která v současné době splňuje zákon, je MojeID. Abyste však mohli v e-shopu nakupovat, musíte mít svůj účet validován, což je nejvyšší stupeň ověření účtu.

Jak budeme dále postupovat…

Dle vyjádření Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je identifikace věku před předáním zboží zbytečná a bude jedině omezovat spotřebitele a zvyšovat náklady. Z jednání s pracovníky Ministerstva zdravotnictví nám však vyplynulo, že o žádných úlevách či změnách nehodlají diskutovat.
V tuto chvíli ladíme detaily prodejních procesů, abychom touto nesmyslnou byrokratickou obstrukcí neobtěžovali zákazníky, kteří nenakupují tabákové zboží.

Sledujte naše stránky, abyste se mohli včas na chystané změny připravit

Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Nové dýmky od pana KrškyNové dýmky od pana Kršky
Špičkové dýmky od pana Kršky patří již ke stálicím v našem internetovém obchodě. Představujeme nové kousky, které se ale asi u nás dlouho neohřejí.O tom, jak unikátní dýmky naši zákazníci dostanou popsal pan Krška v rozhovoru pro Deník.cz:
WessexWessex
Ručně vyráběné dýmky Wessex se vyznačují kvalitním briárem, pečlivou pozorností k detailům v tradičních Anglických tvarech.
Tabáky AshtonTabáky Ashton
Dýmkový tabák Ashton Consummate GentlemanSměs je složená pouze z těch nejlepších virginských, marylandských a burley tabáků se špetkou Latakie. Výsledkem je pozoruhodná směs, která má středně plné tělo a tradičně anglický charakter.Dýmkový tabák Ashton Gold RushČistá virginská směs vyrobená pouze z těch nejlepších virginských tabáků. Středně plná a jemná směs, která krásně hoří a přináší přirozené aroma zvýrazněné stopami citronu a medu.Dýmkový tabák Ashton Rainy DaySměs Virginie a Burley se sametovým Black Cavendishem. Tato směs, která jeden měsíc zraje v sudech od whisky, má krásný, jemný kouř, ve kterém můžeme cítit tóny tropického ovoce a ořechů Hickory.Dýmkový tabák Ashton Smooth SailingSměs Burley, Cavendishe a Virginie. V tomto aromatickém tabáku můžeme cítit lehkou oříškovou chuť, dále zde můžeme cítit tóny javoru, kokosu a hořké čokolády.Dýmkový tabák Ashton Winding RoadTato vynikající směs se skládá ze zlaté a tmavě hnědé Virginie, která je doplněna trochou Black Cavendishe a nese přirozenou vůni, doprovázenou jemnými tóny karamelu a meruněk.