ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
Menu
Přihlášení

Systém ověřování věku podle protikuřáckého zákona. Na co se připravit?

S platností tzv. „protikuřáckého“ zákona budeme nuceni v našem eshopu provést zásadní změnu, která trochu ovlivní systém objednávání tak, abychom dodrželi předmětný zákon č. 65/2017 Sb. o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Dle § 42 odst. 1 jsou prodejci nebo jiní provozovatelé povinni přizpůsobit svou činnost podmínkám stanoveným tímto zákonem do 90 dnů ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Za nesplnění některé z povinností týkajících se prodeje tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření, elektronických cigaret nebo alkoholických nápojů prostřednictvím prostředku komunikace na dálku hrozí pokuta až do výše 800.000 Kč. Soudný den tedy nastane 28.8.2017

Aktuálně nejdiskutovanější povinností je tzv. „systém ověřování věku„

Dle § 6 odst. 1 tabákové výrobky, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety lze prodávat prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let; za tím účelem musí být prodejce těchto výrobků prostřednictvím prostředku komunikace na dálku vybaven počítačovým systémem, který elektronicky jednoznačně ověří věk spotřebitele (dále jen „systém ověřování věku“). Prodejce je povinen v okamžiku prodeje ověřit, že kupující spotřebitel není mladší 18 let. Prodejce je dále povinen písemně oznámit údaje o systému ověřování věku a jeho fungování Ministerstvu zdravotnictví.

Jednoduše řečeno – pokud si budete chtít nadále přes e-shop koupit jakékoliv zboží, jelikož se jedná o kuřáckou pomůcku, jsme povinni před klikem na tlačítko „Odeslat objednávku“ ověřit váš věk!!

Jak to v tuto chvíli vypadá…

S pracovníky Ministerstva zdravotnictví již několik týdnů konzultujeme postupy a procesy, jak elektronicky a jednoznačně ověřit věk spotřebitele.

Způsoby ověřování, které splňují zákon:
a) Ověření plnoletosti podle identifikačních údajů uvedených v občanském průkazu a dalším dokladu při předchozí osobní registraci u prodejce
b) Ověření pomocí systémů třetích stran, které jednoznačně doloží věk spotřebitele

Za nedostatečné splnění povinnosti se považuje aktuálně využívané vyplnění formuláře před odesláním objednávky (čestného prohlášení), že kupující je způsobilý k nákupu tabákových výrobků a alkoholu, že má více jak 18 let.

Ověření věku
Nedostatečné splnění zákonné povinnosti – ověření věku formou vyplnění formuláře před odesláním objednávky

Taktéž nebude uznána kontrola ověření věku formou kontroly na výdejním místě, kontrolou při předání vlastní dopravou, anebo zapojením přepravců, kteří garantují ověření věku při předání zásilky spotřebiteli (např. Zásilkovna, Česká pošta, DPD, In Time, atd).

Ověření věku přepravcem
Nedostatečné splnění zákonné povinnosti – ověření věku přepravní společností při předání zásilky spotřebiteli

 

I když to zákon přímo neukládá, ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že prodejce by měl nadále zajistit, že zboží nebude převzato osobou mladší 18 let ani při jeho předávání.

Jediná autentizační služba, která v současné době splňuje zákon, je MojeID. Abyste však mohli v e-shopu nakupovat, musíte mít svůj účet validován, což je nejvyšší stupeň ověření účtu.

Jak budeme dále postupovat…

Dle vyjádření Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je identifikace věku před předáním zboží zbytečná a bude jedině omezovat spotřebitele a zvyšovat náklady. Z jednání s pracovníky Ministerstva zdravotnictví nám však vyplynulo, že o žádných úlevách či změnách nehodlají diskutovat.
V tuto chvíli ladíme detaily prodejních procesů, abychom touto nesmyslnou byrokratickou obstrukcí neobtěžovali zákazníky, kteří nenakupují tabákové zboží.

Sledujte naše stránky, abyste se mohli včas na chystané změny připravit

Při dodávce zboží, které obsahuje tabákový výrobek, musí být ze zákona ověřována věková způsobilost spotřebitele k nákupu tabákových výrobků.
Dýmky BarlingDýmky Barling
Jméno Barling je po léta synonymem pro kvalitní, staré anglické dýmky, proslulé svým řemeslným zpracováním a vynikajícími vlastnostmi pro kouření. Když se v polovině 19. století staly dýmky z vřesu běžnější, Barling na ně také použil stříbrné kovánía zdobení, čímž se zlepšila jejich prezentace.Až na počátku 20. století se bratři Barlingové rozhodli pustit do výroby dýmek, zhruba ve stejné době, kdy Alfred Dunhill přesunul své zaměření z koženého zboží a automobilových doplňků na výrobu dýmek. Společnost Barling se rozhodla, že místo zdobení stříbrem jiných značek dýmek začala vyrábět vyráběla své vlastní a přestěhovala své sídlo do většího prostoru v Camden Town v Londýně.
Novinky Peterson St. Patrik 2022Novinky Peterson St. Patrik 2022
Společnost Peterson vydává již od roku 1998 každoročně edici dýmek St. Patrick´s Day, která představuje řadu těch nejoblíbenějších tvarů dýmek ve slavnostním, výrazně irském provedení.Série pro rok 2022 je v provedení rustik a samozřejmě v smaragdově zeleném provedení, jak náleží svátku Svatého Patrika.Razítko na spodku dýmky je doopravdy unikátní s klasickým zdobeným P-čkem ve slově Peterson´s Dublin, pod ním je vyražen název řady St.Patrick´s Day. Vedle pak nalezneme číslo konkrétního tvaru dýmky a rok výroby. Tyto čtyři ručně prováděné operace jistě potěší všechny sběratele
Únorové novinky od p.KrškyÚnorové novinky od p.Kršky
Špičkové dýmky od pana Kršky patří již ke stálicím v našem internetovém obchodě. Představujeme nové kousky, které se ale asi u nás dlouho neohřejí.O tom, jak unikátní dýmky naši zákazníci dostanou popsal pan Krška v rozhovoru pro Deník.cz: